Dell DA130PM170 130W USB Type-C Original Laptop AC Power Adapter Charger
Dell DA130PM170 130W USB Type C Original Laptop AC Adapter P/N- K00F5, 0K00F5
ORIGINAL
10-day free pickup and delivery
 Full refund in case of item not delivered
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: Dell DA130PM170-130w USB C Adapter
0 Products Sold
155348 Views
Specifications
Input Voltage/ Current100~240V AC 1.8A 50~60Hz
Output Voltage/ Current5V/9V/15V/20V DC, Output Current 1A/6.5A
Output Power (Watts)130W
Tip/ Connector TypeUSB Type C
ColorBlack
ConditionBrand New and Box Packed
ManufacturerDell
Dell P/N (DP/N)K00F5, 0K00F5
Warranty1 Year Limited Warranty by Dell India.
LAPTOP AC POWER ADAPTER SPECIFICATIONS
Compatible Part NumbersK00F5, 0K00F5, M0H25, CT1P3, DA130PM170, HA130PM170, ADP-130FBB
Here's is a table for Product Specific Return Policies:
CategoryDefective or DamagedItem Not as Described
Computers10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Computers/ Laptop Accessories10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Computer/ Laptop Spare Parts10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Technical/ Engineering Services30 Days Free Service for the same issue
N/A
Item Not as Described
   b. Refund: If a replacement is not feasible, we may refund for the item.
In-transit damagesrequirement of unboxing video to proove in-transit damage
When creating the unboxing video, please ensure the following:
Write a review
Please login or register to review
Frequently Asked Questions
The main factors you need to consider are (1)- output voltage and current and (2)- pin type. Output voltage referred to as DC voltage. Check in your laptop manual for the voltage requirements or look at the original charger if you still have it. It is often printed something like this: OUTPUT: 19VDC 3.42A, 19V DC, 6.67A etc.
Yes, you can use a 90 watt ac power adapter / charger in place of 65W. It will actually charge your battery quicker.