Dell DA45NM170 45W USB Type-C Original Laptop AC Power Adapter Charger
ORIGINAL
10-day free pickup and delivery
 Full refund in case of item not delivered
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: Dell DA45NM170 45W USB C Adapter
0 Products Sold
154718 Views
Dell DA45NM170 45W Type-C AC Adapter Summary
Genuine Dell DA45NM170 45W Type-C charger produces 45-watt output power and provides 20V output DC voltage and 2A/2.5A output DC current needed to charge the battery efficiently. It comes with a 3 feet output DC cable with USB Type-C pin.
LAPTOP AC POWER ADAPTER SPECIFICATIONS
BrandDell
Input voltage100 VAC–240 VAC
Input Current (maximum)1.30 A
Input Frequency50Hz–60Hz
Output Voltage20V
Output Current (continuous)2A/2.5A
Output Power (Maximum)45W
Pin Size / Barrel Tip diameterUSB Type-C Pin
Warranty1 Year Limited Warranty by Dell
IMPORTANT NOTES AND WARNINGS:
Here's is a table for Product Specific Return Policies:
CategoryDefective or DamagedItem Not as Described
Computers10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Computers/ Laptop Accessories10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Computer/ Laptop Spare Parts10 Days Free Replacement10 Days Replacement / refund
Technical/ Engineering Services30 Days Free Service for the same issue
N/A
Item Not as Described
   b. Refund: If a replacement is not feasible, we may refund for the item.
In-transit damagesrequirement of unboxing video to proove in-transit damage
When creating the unboxing video, please ensure the following:
Write a review
Please login or register to review
Frequently Asked Questions
The main factors you need to consider are (1)- output voltage and current and (2)- pin type. Output voltage referred to as DC voltage. Check in your laptop manual for the voltage requirements or look at the original charger if you still have it. It is often printed something like this: OUTPUT: 19VDC 3.42A, 19V DC, 6.67A etc.
Yes, you can use a 90 watt ac power adapter / charger in place of 65W. It will actually charge your battery quicker.