Chi Mei Innolux N156HGE-L11 15.6" FHD LCD Laptop Screen Display
Chi Mei Innolux N156HGE-L11 15.6" FHD LCD Laptop Screen
10-day free pickup and delivery
 Full refund in case of item not delivered
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: N156HGE-L11-FHD
7 Products Sold
1530657 Views
Specifications
Panel BrandChimei Innolux
Panel typea-Si TFT LCD Panel
Screen Size15.6-inch
Screen ResolutionFHD (1920x1080)
Screen SurfaceGlossy
Display modeTN, Normally White, transmissive
Active Area344.16 mm x 193.59 mm
Outline359.3 mm x 209.5 x 5.5 mm
Brightness300 cd/m²
Contrast Ratio600:1 (Typical)
Display Colours262K (6-bit)
Viewing Angle70/70/60/60 (L/R/U/D)
Frequency60 Hz
Lamp Type 6 strings WLED (8 Serial, 6 Parallel)
Signal InterfaceLVDS (2 ch, 6-bit), 40 pins
Input Voltage3.3V (Typical)
Video Signal Connector40 Pins