Lenovo IdeaPad S940-14IWL 14-inch UHD 4K LCD LED Non Touch Laptop Screen Display (3840x2160, 40 Pin eDP)
10-day free pickup and delivery
 Full refund in case of item not delivered
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: IdeaPad S940-14IWL UHD-60Hz
0 Products Sold
15113 Views
Lenovo IdeaPad S940-14IWL 14.0-inch UHD 4K LCD Replacement Screen (3840×2160, 40-Pin eDP)
Key Specifications
  • Compatible Model: Lenovo IdeaPad S940-14IWL
  • Display Size: 14.0 inch
  • Resolution: 3840 × 2160 UHD, 315 PPI
  • Panel Type: LTPS TFT-LCD, AHVA, Normally Black, Transmissive
  • Pixel Format: RGB Vertical Stripe
  • Surface: Glossy, Haze 0%
  • Brightness: 500 cd/m² Typical
  • Contrast Ratio: 1500:1 Typical
  • Viewing Angles: 85/85/85/85 Typical
  • Color Depth: 16.7 Million Colors, 91% DCI-P3
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Response Time: 30 ms Typical
  • Backlight: WLED, Long life up to 15,000 hours
  • Interface: eDP 1.4, 4 Lanes, 40 Pins
  • Voltage: 3.3V Typical