HP OMEN 15-DC0030NL 15.6" FHD LCD LED Laptop Screen (1920x1080, 144Hz, 40 Pin eDP)
HP OMEN 15-DC0030NL 15.6-inch Full HD LED 144Hz Laptop Screen
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: HP OMEN 15-DC0030NL
0 Products Sold
155017 Views
This is a 15.6-inch FHD Anti Glare micro-edge LCD LED Screen for HP OMEN 15-DC0030NL Laptops which has FHD Resolution of  1920 x 1080 Pixels. Its backlight is powered with LED backlit system and LED Driver. It comes with 40 Pin Connector on right side (if look from backside of screen). Its Refresh rate is 144 Hz which ensures smooth transitions between video frames when you play high end games or run video editing applications.
Note: This screen is not suitable with laptops which were supplied with a 30 Pin FHD screen with 60Hz refresh rate.
LAPTOP SCREEN SPECIFICATIONS
COMPATIBLE LAPTOP MODELSHP OMEN 15-DC0030NL Laptops with 40-Pin 144Hz Refresh Rate screens only.