LG LP125WH2-TPF1 12.5" HD LCD LED Non Touch Laptop Screen Display (1366x768, 30 Pin eDP)
10-day free pickup and delivery
 Full refund in case of item not delivered
In-transit damage insurance
  • Availability: IN STOCK
  • Model: LP125WH2-TPF1 HD-60Hz
0 Products Sold
15341 Views
LG LP125WH2-TPF1 12.5-inch Laptop Screen Display (HD WXGA, Anti-Glare, 30-Pin eDP)
Technical Specifications
  • Brand: LG Display
  • Model / Part Number: LP125WH2-TPF1
  • Screen Size (Diagonal): 12.5 Inches
  • Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM (TN, Normally White)
  • Resolution: 1366 × 768 (WXGA)
  • Pixel Density: 125 PPI
  • Pixel Format: RGB Vertical Stripe
  • Active Display Area: 276.615 (W) × 155.52 (H) mm
  • Bezel Opening: 280.62 (W) × 159.32 (H) mm
  • Outline Dimensions: 290.5 × 179.5 × 3.6 mm (H × V × D)
  • Surface Treatment: Anti-Glare
  • Brightness: 200 cd/m² (Typical)
  • Contrast Ratio: 300:1 (Minimum)
  • Viewing Angles (L/R/U/D): 45° / 45° / 15° / 35°
  • Best Viewing Direction: 6 o’clock
  • Display Colors: 262K (45% NTSC)
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Backlight Type: WLED with LED Driver (approx. 15,000 hours)
  • Touch Support: No (Non-Touch)
  • Signal Interface: eDP (1 Lane), HBR1 (2.7G/lane), 30-Pin Connector
  • Input Voltage: 3.3V (Typical)
  • Form Factor: Flat (PCBA Flat, 3.4–4.0 mm thickness)